Sejm uchwalił nowelę ustawy, która dotyczy poprawy efektywności energetycznej budynków - jest to przepis, który ma dostosować polskie prawo do aktualnych przepisów Unii Europejskiej. Czego dokładnie ma ona dotyczyć? Przede wszystkim ma przyczynić się do zmniejszenie kosztów eksploatacji budynków, jak również do oszczędności energii. Wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński wyjaśnił, że dzięki noweli polskie prawo zostanie dostosowane do przepisów Unii Europejskiej – regulacje wynikają między innymi z konieczności poprawy oceny efektywności energetycznej budynków.
Jaki jest cel ustawy?
Celem wprowadzanych zmian jest przede wszystkim powstawanie w Polsce budynków o najwyższych parametrach cieplnych, podczas których wykonania będą wykorzystywane wyłącznie ekologiczne i dobrej jakości rozwiązania. Takie działanie powinno przyczynić się m.in. do oszczędności energii, a także wspomnianego zmniejszenia kosztów eksploatacji budynków. Ustawa wchodzi w życie po upływie 6 miesięcy od dnia jej ogłoszenia. Za uchwaleniem wspomnianych przepisów z poprawkami głosowało 387 posłów, przeciw było 9, jak również 9 wstrzymało się od głosu.
Świadectwo charakterystyki energetycznej budynków
Zarówno budynki indywidualne, jak i wielorodzinne według uchwalonej noweli będą miały obowiązek sporządzenia świadectw charakterystyki energetycznej. Takie rozwiązanie nie tylko zakłada wprowadzenie zmian związanych z kontrolą systemów grzewczych oraz systemów klimatyzacji, ale również zwraca uwagę na powszechny dostęp do wszystkich informacji zawartych we wspomnianych świadectwach, które będą gromadzone w Centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków. Inwestorzy będą również zobligowaniu do załączenia świadectwa charakterystyki energetycznej budynku do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o udzielenie pozwolenia na jego użytkowanie. Dodatkowo ma zostać również wprowadzony obowiązek montażu systemów automatyki i sterowania zgodnych z aktualnymi przepisami unijnymi w określonych budynkach.