Inwestycje, szczególnie te bardzo duże, zawsze obarczone są ryzykiem – mniejszym lub większym. Jednym z najczęściej podawanych powodów, dla których boimy się ulokować kapitał w nieruchomościach, są ciągłe wzrosty i spadki wartości lokum. Oczywiście, to może nieść ze sobą straty, jednak nie musi. Wszystko zależy od tego, w jakim momencie nabędziesz mieszkanie lub dom oraz w jaki sposób zareagujesz. Wahania na rynku są niestety nieodłącznym elementem biznesu i nie da się ich uniknąć. W tym artykule opiszemy, od czego one zależą.
Powody wzrostu wartości nieruchomości
Zacznijmy od pozytywów. Każdego właściciela cieszy, kiedy wartość nieruchomości wzrasta bez większego wkładu z jego strony. Wbrew pozorom, dzieje się tak bardzo często — szczególnie w miejscach, gdzie jest jeszcze wiele niewykorzystanego potencjału. Jeżeli Twoje mieszkanie lub dom znajduje się w okolicy, w której rozrasta się infrastruktura, na przykład o kolejne sklepy, piekarnie, drogerie, apteki i przedszkola, to nie musisz martwić się o spadki. Z pewnością możesz liczyć na spory wzrost.
Istotna jest także polityka państwa. Im więcej programów wspierających w zakupie własnych czterech kątów, tym wyższe ceny nieruchomości na rynku. Co więcej, im lepiej radzą sobie obywatelem, tym większy pojawia się pobyt, nie tylko na mieszkania czy domy. Społeczeństwo, które jest zadowolone ze swojego życia, chętniej poszerza swój majątek. Wtedy również ryzyko spadku wartości jest niskie, a wzrost — wręcz pewny.
Przyczyny spadku wartości nieruchomości
Trudno tutaj nie wspomnieć o małej dzietności. Niż demograficzny wpływa negatywnie na wartość mieszkań i domów, ponieważ nie ma popytu na zakup nieruchomości. Można więc mówić w takiej sytuacji o znacznym spadku wartości lokum. Na brak wzrostów wpływa również wspomniana wcześniej polityka i gospodarka. Wysoka stopa bezrobocia, biedne społeczeństwo i brak pomocy ze strony państwa przekłada się drastycznie na ceny na rynku.
Dodatkowo, nieruchomości znajdujące się w starych dzielnicach, w których niewiele lub nic się nie zmienia pod względem infrastruktury, automatycznie odnotują spadek wartości w porównaniu z nowszymi lokalizacjami, które ciągle się rozwijają i przyczyniają się do wzrostów cen.